Novinky

čeština/english

Změna sazby DPH na léčiva

Pharmeca a.s. 27. 02. 2024

Na základě změny zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, došlo od 1. 1. 2024 ke změně sazeb DPH, což mělo dopad zejména na zvýšení cen a úhrad léčivých přípravků. V infografice si ukážeme, jak se proměnily blíže jednotlivé sazby a jak jsme na tom jako Česko v mezinárodním srovnání.

Zatímco základní sazba DPH zůstává na 21 procentech, původní snížené sazby 15 (pro zdravotnické prostředky) a 10 procent (pro léčivé přípravky), se sjednotily do jediné 12procentní sazby. Do nově vzniklé nulové sazby jsou zařazeny pouze knihy, ačkoliv zařazení léčivých přípravků by s ohledem na evropskou legislativu bylo také možné.

Přehled změny sazeb uvádí následující infografika:

Přehled sazeb DPH

Přehled sazeb DPH

V mezinárodním srovnání se tak Česká republika dostává na nepopulární přední místa žebříčku uplatněných sazeb DPH na hrazené léčivé přípravky. Řada zemí si totiž stále zachovává, a to i při současné ekonomické situaci, léčivé přípravky v nižších, extra snížených nebo dokonce nulových sazbách DPH. 

Sazby DPH/VAT rate

Sazby DPH/VAT rate

Zdroj: Statista. (2023, December 21). VAT rate on prescription-only drugs in Europe by country 2023. https://www.statista.com/statistics/458957/vat-rate-on-prescription-only-drugs-in-europe/

Sekce: Zaměřeno na
Zpět na výpis novinek